XII Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu

przez • 15 stycznia, 2016 • Freediving, ZapowiedziKomentarze (0)1564

Basenowe Mistrzostwa Polski we freedivingu, które odbyły się w dniach 22-23.05.2015 roku na pływalni „Koral” w Morawicy, to z pewnością niezwykle ciekawe widowisko. Jako zawodnik, nie mogłam być świadkiem występów wszystkich zawodników, za to tych kilka najważniejszych miałam okazję obserwować praktycznie z wody.

Pierwsze zmagania miały miejsce w piątek po południu. Na liście zawodników ostatecznie znalazło się 19, wyłącznie polskich nazwisk. Niestety, tym razem na zawodach nie pojawili się reprezentanci sąsiadujących krajów, na których obecność mogliśmy zwykle liczyć przy okazji Mistrzostw Polski. To jednak nie świadczyło o obniżeniu rangi zawodów. W Morawicy wystąpili członkowie kadry Polski i reprezentacja na tegoroczne Basenowe Mistrzostwa Świata we Freedivingu w Belgradzie.

Pierwsze zmagania miały miejsce w piątek po południu. Jak przyjęło się już wcześniej, organizatorzy pozostawili każdemu z zawodników możliwość wyboru pierwszej konkurencji. Każdy sam decydował czy rozpocznie zmagania od dynamiki w płetwach (DYN), czy od dynamiki bez płetw (DNF). Większość freediverów zdecydowała się w pierwszym podejściu startować w dynamice bez płetw. Konkurencja ta dostarczyła najwięcej emocji.

Już w pierwszej serii, pomimo deklaracji najmniejszej odległości (na podstawie której ustalana jest kolejność startu), Magdalena Solich osiągnęła bardzo dobry rezultat, wynurzając się na 131-szym metrze i zajęła ostatecznie drugą pozycję w klasyfikacji ogólnej. Zawody trwały dalej a zawodnicy dzielnie pokonywali opór wody powstrzymując się od zaczerpnięcia świeżego powietrza zbyt wcześnie.

Wszyscy spodziewali się, że będzie to bardzo dobry występ, ale pewnie tylko niewielu sądziło, że aż tak daleki.Jako ostatnia z pań tego wieczoru w konkurencji DNF wystartowała Julia Kozerska – znana ze swojego indywidualnego, bardzo spokojnego stylu. Wszyscy spodziewali się, że będzie to bardzo dobry występ, ale pewnie niewielu spodziewało się tak znakomitego rezultatu. Dopiero po przepłynięciu 157m Julka wynurzyła się, wydobyła ostatki sił by chwycić się brzegu i złapać oddech. Pomimo dużego wyczerpania i widocznych oznak hipoksji, procedurę wykonała prawidłowo, co oznacza, że jest nową rekordzistką Polski w konkurencji DNF, pokonując tym samym Emilię Białą, do której należał poprzedni rekord Polski (155m).

To nie był koniec emocji tego wieczoru. Czekaliśmy ciągle na występ rekordzisty świata – Mateusza Maliny, w swojej koronnej konkurencji – DNF. Aktualny rekord świata, należący do Mateusza, od listopada ubiegłego roku wynosi 226 m! To nie jest jednak wynik, który można powtarzać na każdych zawodach. Tym razem popularny „Mati” zaszczycił nas pokazem, który można określić tylko w jeden sposób: „jak w dobrym stylu przepłynąć 203 m żabką pod wodą i jak z zapasem, po raz kolejny zdobyć tytuł mistrza Polski”. Drugi najlepszy wynik w konkurencji DNF osiągnął Krzysztof Dąbrowski (150m) a brązowym medalistą został Karol Karcz (134m).

fot. Rafał Meszka

ZAPOWIEDZ

Dodaj komentarz