Masakra grindwali na Wyspach Owczych

przez • 24 lipca, 2015 • Ekologia, News, Polecane20 komentarzy14683

Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia, kiedy grindwale migrują w pobliżu Wysp Owczych, mieszkańcy tego kawałka lądu na północnym Atlantyku, dokonują tradycyjnej masakry wśród tego gatunku waleni. Małymi łodziami zapędza się je w wąskie fiordy, gdzie czekają ludzie uzbrojeni w specjalne narzędzia do ich zabijania. Waleniom przecina się tętnice i w ten sposób wykrwawiają się umierając po pewnym czasie. W tych dniach morze wokół Wysp Owczych przybiera kolor czerwony. Wszystkiemu przyglądają się pozostali mieszkańcy wyspy, wśród nich nie brakuje kobiet i dzieci.

11800205_10153373116760932_351018789310136484_nTradycyjne polowanie jest ściśle uregulowane prawnie. Przepisy określające dozwolony sposób zabijania grindwali i przedstawicieli kilku innych gatunków waleni zaczęły być uchwalane w pierwszej połowie XX wieku. Obecnie prawo Wysp Owczych precyzyjnie wskazuje np. narzędzia, którymi rybacy mogą się posługiwać.

Od 1985 roku zabronione jest np. używanie harpunów i włóczni, które mogą zadawać zwierzętom niepotrzebny ból. Władze nie pozwalają także na holowanie żywych grindwali przy pomocy wbitych w ich ciało osęk wędkarskich. Podczas masakry oprócz grindwali co roku giną także delfiny butlonose, delfiny białonose, delfiny białobokie oraz morświny. W przypadku morświnów każdy zabity osobnik (do morświnów strzela się ze strzelb) musi zostać zgłoszony.

Jak donoszą aktywiści z organizacji Sea Shepherd, w ciągu ostatnich 24 godzin zabito około 250 waleni. Organizacja ta od lat zabiega o zaprzestanie tego haniebnego procederu. W tym roku aresztowano siedmiu protestujących pod zarzutem zakłócania tradycyjnego dla lokalnej społeczności polowania, zwanego „Grindadráp”.

Mimo, iż wyspy są samorządne, finansowo zależne są od Danii. Jak donoszą aktywiści, działania rybaków są zabezpieczane oraz wspomagane prze dwa okręty Duńskiej Marynarki Wojennej:  Knud Rasmussen i Triton. Nie zrozumiałe jest jak Dania, która w Unii Europejskiej należy do krajów przeciwnych połowom wielorybów, może pozwalać na tego typu działania.

Z materiałów Sea Shepherd wynika, że około 110 waleni zostało zamordowanych na plaży w miejscowości Nolsoy, a dalsze 140 w pobliżu stolicy Wysp Owczych – Tórshavn. Szacuje się, że co roku w wyniku tego procederu ginie około 800 zwierząt.

Chyba trudno znaleźć kogoś na kim zdjęcia i filmy pokazujące Grindadráp nie robią wrażenia. Mogę zrozumieć tradycję zabijania tych zwierząt w dawnych czasach, kiedy być może, mięso, tłuszcz oraz skóry były niezbędne mieszkańcom wysp do przetrwania kolejnego roku. Nie rozumiem jednak kontynuacji tego procederu w dzisiejszych czasach, kiedy masowy mord grindwali wydaje się być zwykła, pozbawioną sensu, zabawą.

Koniecznie podpiszcie petycję przeciwko corocznej masakrze na Wyspach Owczych, którą znajdziecie tutaj. Więcej na facebookowej stronie Sea Shepherd.

Zdjęcia: Sea Shepherd

20 Responses to Masakra grindwali na Wyspach Owczych

 1. Henzelin pisze:

  ten naród był i jest wynaturzony nie mam dla nich szacunku .Mieszkają na końcu świata i nie szanują niczego , wstyd że chcą być w europie wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DANIA NIECH SIĘ WSTYDZI

 2. izabella pisze:

  Wstrętne ludziska opamiętajcie się.

 3. Patrycja Szwedowska pisze:

  stop it!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Milena pisze:

  Barbażyństwo na niewinnych!!!!!!!!

 5. Kajetan Darmach (Poland) pisze:

  You call yourself „Europeans”? SHAME ON DANEMARK!!

 6. Eleonora Grajewska pisze:

  Stop bezmyślnemu orucieństwu!

 7. Agata Mazurek pisze:

  Co za bestialstwo…

 8. Marzena pisze:

  To jest zwykłe morderstwo nie tradycja. Nie żyjemy w sredniowieczu i ciemnocie

 9. Ewelina Czajkowska pisze:

  Barbaric in this century!
  Shame on you!

 10. Knapczyk pisze:

  barbarzyństwo najwyższych lotów , wstyd

 11. luska pisze:

  Te straszne zdjęcia tylko potwierdzają, że człowiek to najgorszy i najbardziej bezwzględny gatunek na ziemi. Jest na tyle głupi, że nie wie, że kręci sznur na swoją szyję.

 12. Jagoda Krzywicka pisze:

  Masakra szkoda słów 🙁

 13. witold48 pisze:

  Kanalie . Tak banderowcy zabijali Polskie dzieci.

 14. witold48 pisze:

  Brak słów na takie barbarzyństwo. Zerwać stosunki dyplomatyczne z Danią. Duńskie okręty brały udział w masakrze i osłaniały morderców.

 15. KAHA pisze:

  nie różnią się niczym od faszystów

 16. Anna pisze:

  Czego można spodziewać się po prymitywach bez podstawowych zasad moralnych – okrucieństwa. Hitlerowcy kazali uczniom obcinać skrzydełka żywym wróblom lub rozcinać żywym żabom brzuszki żeby nie mieli skrupułów w zabijaniu ludzi. Tak kształtuje się ludzi-bestie w stylu Polpota czy Stalina. To niewiarygodne, że w XXI wieku i to w Unii Europejskiej, pod opieką armii duńskiej dochodzi do takiego bestialstwa. Nic ich nie usprawiedliwia. To hańba.

Dodaj komentarz