Tragiczna śmierć Joseby Kerejety

przez • 24 kwietnia, 2016 • Ludzie, Najnowsze wpisy, Spearfishing2 komentarze4288

Jak donosi portal deeperblue.com, w piątek podczas wyprawy łowieckiej zmarł tragicznie Joseba Kerejeta. Kerejeta urodził się w 1968 roku w Hiszpanii i zawodowo związany był ze strażą pożarną. Jego nazwisko stało się znane po tym jak w roku 2008 wygrał Mistrzostwa Świata w łowiectwie podwodnym w Wenezueli.

W niedziele Hiszpan miał gościć na odbywających się właśnie na Florydzie Blue Wild Expo z prelekcją ” A Spearfishing Way Of Life”. Aby uhonorować pamięć sportowca, organizatorzy Expo planują w tym czasie pokaz filmów pokazujących jego karierę.

Warto odwiedzić oficjalną stronę Kerejety by lepiej poznać sylwetkę mistrza i jego życie, pełne podwodnych przygód. Warto także przypomnieć jego biografię.

W latach 2008-2010 Joseba zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w łowiectwie podwodnym. Miał na swoim koncie także tytuł Mistrza Hiszpanii, który zdobył w roku 2006. W roku 2009 zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Euro-Afrykańskich, które odbyły się w Algierii. Dziewięciokrotnie tryumfował w mistrzostwach kraju Basków. Miał także na swoim koncie wiele innych drobniejszych osiągnięć sportowych w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Był uczestnikiem i zwycięzcą popularnych w naszym kraju zawodów w  norweskim Kristiansund.

Joseba urodził się i wychował w Durango w 1968. Był zawsze niespokojnym i bardzo niezależnym dzieckiem. Od małego kochał przyrodę i spędzał wiele czasu na łonie natury. Jako chłopiec często uciekł z domu do lasu by wspinać się na drzewa i bawić się w polowanie na zwierzęta. W wieku 12 lat podczas wycieczki na plażę odkrył magię morza, które pokochał z całego serca. Tak zaczęła się jego przygoda z nurkowaniem. To co w pierwszej chwili było tylko zabawą stopniowo przerodziło się w prawdziwą pasję życia, na uprawianiu której Joseba spędzał większość czasu.

Oprócz morza i podwodnych łowów jego ogromną pasją było podróżowanie. W wieku 20 lat zaciągnął się na statek i popłyną w rejs przez Atlantyk. Wyruszył z wysp Kanaryjskich by ostatecznie dotrzeć na Karaiby. Przez całe swoje życie podróżował po świecie uprawiając łowiectwo podwodne. Wszystkie te podróże pozwoliły mu zdobyć ogromne doświadczenie oraz wiedzę na temat mórz i oceanów, a także żyjących w nich zwierząt. Zdobyta wiedza pozwoliła mu eksperymentować z nowymi technikami nurkowania, doskonalić się i poszukiwać nowych sposobów uprawiania łowiectwa podwodnego.

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.baobilbao.com

2 Responses to Tragiczna śmierć Joseby Kerejety

 1. Jan Stelmach pisze:

  Wielka, nieodżałowana strata miłośników n/niszowego sportu. Odszedł Mistrz – a żadna pora nie jest dobra na umieranie. Motorem wszelakiego postępu są prekursorzy i perfekcjoniści i to oni bywają najczęściej jego ofiarami.
  Statystycznie 95 % ludzi umiera w łóżku a tylko nieliczni w innych okolicznościach. Josebie Kerejecie choć przedwcześnie dane było odejść w żywiole który kochał, a moim zdaniem gdy nadejdzie ten czas to tak jak żołnierz powinien umrzeć od kuli tak marynarz czy nurek – w wodzie …
  Janek – senior – Stelmach.

 2. Jacek Malinowski pisze:

  Poznałem jedną z najlepszych historii łowiectwa podwodnego. To dla mnie prawdziwy zaszczyt, mogłem poznać człowieka, który z tak wielkim zamiłowaniem poświęcił się spearfishing. Joseba opowiedział mi wiele historii z życia, o zawodach, konfliktach i radości. Wyjątkową miłością darzył morze. Był zawsze gotowy, aby pomóc i wspierać . Może to jest powód, dlaczego jego śmierć jest tak dramatyczna i dotyka ludzi na całym świecie. Część łowiectwa podwodnego odszeła na zawsze …
  Zostawił nas o wiele za wcześnie …dla pasji poświęcił wszystko. Dziękuję za wszystkie dobre rady. Pozostaną z Tobą na zawsze w mojej pamięci.

Dodaj komentarz