Stąpając po cienkiej warstwie lodu

przez • 8 lutego, 2016 • Freediving, Najnowsze wpisy, SpearfishingKomentarze (0)1681

W związku ze sprzyjającą aurą i tworzeniem się pokryw lodowych na akwenach wodnych, WOPR ostrzega i apeluje o zachowanie rozsądku podczas wchodzenia na lód!

Zima kalendarzowa trwa i chociaż śniegu jest jak na lekarstwo, to zbiorniki wodne pokryte są lodem. Nawet zimą uprawiamy sporty wodne. Niektórzy nurkują, uprawiają podlodowy freediving, morsują, pływają, wędkują. Są też i tacy, którzy grają w hokeja na lodzie z dziećmi, spacerują po nim ciągnąc sanki. Inni wjeżdżają samochodami i ćwiczą poślizgi na skutym lodem stawie. Nie myślą o zagrożeniu, ani o tym jaką traumę przeżyje dziecko na sankach, gdy pod tatusiem załamie się lód.

Ratownicy WOPR próbują edukować i uświadamiać społeczeństwo organizując pokazy oraz szkolenia, ćwicząc techniki z ratownictwa lodowego, nagrywając filmy, tworząc prezentacje multimedialne, rozwieszając plakaty. Chcą w ten sposób dotrzeć do jak najszerszej grupy ludzi. Niestety wciąż zdarzają się wypadki oraz utonięcia.

Grubośc lodu

Każdej zimy ratownicy WOPR sprawdzają grubość i wytrzymałość pokrywy lodowej na jeziorach, rzekach i stawach. Zalodzone zbiorniki mają grubszą pokrywę lodową przy brzegu oraz dużo cieńszą w głębi akwenu. Różnice dochodzą nawet do kilku centymetrów. W większości wypadków pokrywa lodowa jest zbyt cienka by na nią wchodzić bezpiecznie.  Aby lód wytrzymał ciężar dorosłej osoby powinien mieć grubość minimum 7 cm. Nie wolno w to wliczać tak zwanego lodu mętnego, czyli lodu pośniegowego. Według prognoz pogody temperatura w najbliższych dniach będzie oscylowała około zera stopni, a to z kolei zdecydowanie pogorszy warunki na zalodzonych akwenach.

Dzięki naszym kolegom, Jarosławowi Zwierzynie i Pawłowi „Bosmanowi” Cieplińskiemu, powstała interesująca prezentacja o bezpiecznym zachowaniu się na lodzie. Pod tym adresem znajdziecie informacje, jak należy zachować się, gdy załamie się pod wami lód. Koniecznie zapoznajcie się z tymi materiałami. Jeśli nawet nie planujecie aktywności na zamarzniętych akwenach, zdobyta wiedza może się okazać pomocna w najmniej oczekiwanym momencie. Być może kiedyż zapobiegnie to tragedii.

Tekst powstał na podstawie publikacji na stronach:
https://www.facebook.com/slaskiewopr/?fref=ts
https://www.facebook.com/woprsiemianowice/?fref=ts

Zdjęcia z ćwiczeń WOPR, udostępnione przez Roberta Moronia.

Dodaj komentarz