Podwodne co? Czyli oficjalne zaproszenie na turniej hokeja podwodnego Pirania Cup

przez • 19 sierpnia, 2015 • Najnowsze wpisy, UwhKomentarze (0)1290

O tym jedynym w swoim rodzaju turnieju, pisaliśmy już na naszym portalu podając podstawowe informacje. Tylko 3 zawodników każdej drużyny w wodzie oraz dużo mniejsze boisko powodują, że gra staje się jeszcze bardziej dynamiczna. Nie miejsca na błędy, każdy zawodnik musi być maksymalnie skupiony na grze i dać z siebie wszystko.

Relacja na żywo z turnieju będzie transmitowana dzięki Telewizji Internetowej ITD oraz kamerom podwodnym Gralmarine. Pirania CUP to jedyny w Polsce turniej w wersji 3×3, który pokazuje piękno tego sportu. Gra jest przejrzysta, będzie widać dużo techniki manewrowania krążkiem, strzały na 2-3 metry, ucieczki, gonitwy. Aby oglądać z zainteresowaniem zmagania hokeistów podwodnych warto zapoznać się z podstawami gry. Dzięki temu każdy będzie lepiej wiedział co dzieje się na dnie basenu.

Ekwipunek zawodnika:

  • 1. Fajka – dzięki niej zawodnik może stale obserwować grę równocześnie oddychając. Fajka uzbrojona jest w ochraniacz, dzięki któremu gracz nie musimy martwić się o ewentualne wizyty u dentysty.
  • 2. Czepek – kolor biały/czarny lub niebieski pozwala na rozróżnianie zawodników, czepek koloru czerwonego nosi sędzia. Każdy czepek posiada ochraniacze na uszy.
  • 3. Maska – dwa osobne szkiełka koniecznie z hartowanego szkła, mimo iż strzały w okolice głowy są zabronione, nie można wykluczyć tzw. “przypadków”.
  • 4. Płetwy – dobierane indywidualnie (twardość, długość, materiał…) do szybkiego przemieszczania się pod wodą.
  • 5. Kij – służy do kontaktu z krążkiem, podobnie jak czepek, kijek jest w dwóch kolorach: czarny bądź biały.
  • 6. Krążek – około 1.5kg ołowianego rdzenia obleczonego tworzywem sztucznym.
  • 7. Rękawica – oblana silikonem chroni palce amortyzując uderzenia, których w ferworze walki nie sposób uniknąć.

Pole gry:

Drużyna liczy 10 osób, 6 w grze + 4 zmienników [turniej Pirania CUP to 5 zawodników 3 gra + 2 zmienników]. Oficjalnie gra zajmuje 2 połowy, każda po 15 minut, natomiast podczas turniejów gramy po 8-10min. Drużyna zdobywa punkt [gola] gdy krążek wpada całym obwodem do bramki [stalowej lub aluminiowej rynny]. Ilość zmian jest nieograniczona, jednak mogą odbywać się tylko w wyznaczonej strefie basenu. Krążkiem można manipulować tylko za pomocą kijka. Podstawowe ustawienie to 3:3. Trzy osoby w linii ataku i trzy osoby obrona. Osoba z krążkiem nie może być łapana, spychana itp. Można atakować tylko krążek. Gra toczy się na całym basenie, a dokładniej na jego dnie. Wymiar boiska to 25m(długość)x12-15m(szerokość)x2-3m(głębokość). Sędziowie są w wodzie i na lądzie. Sygnał dźwiękowy zatrzymuje/rozpoczyna grę. Po każdym golu krążek wraca na środek boiska, a drużyny ustawiają się przy ścianach nad swoimi bramkami.

Faule:

Gdy ktoś myśli o hokeju, ma przed oczami łyżwy, miażdżenie przeciwnika o bandę, a później bitwa dwóch drużyn na pięści. W hokeju pod wodą emocji jest tyle samo, jednak podejście do przewinień diametralnie się różni. Gracz prowadzący krążek jest w pewien sposób uprzywilejowany, jego przeciwnicy nie mogą go popychać, łapać, trzymać, ciągnąć, przygniatać do dna. Możliwy jest atak tylko na krążek i tylko kijem. Rękawica ma ochraniać nasze palce od zdradliwego dna i przypadkowych starć, nie służy do prowadzenia krążka. Na zagrania rękawicą należy uważać szczególnie przy ścianie. Jeśli nie posiadamy krążka, a przeszkadzamy w jego zdobyciu, także jest to faul, podobnie jeśli posiadamy krążek i wolną ręką zasłaniamy do niego dostęp. Jeśli przeciwnik podejmie próbę przejęcia i natknie się na naszą rękę, gra jest przerwana i tracimy krążek. Temat przewinień jest bardziej rozwinięty i w miarę nabywania doświadczenia zawodnik łatwiej się w nim odnajduje. Trening czyni mistrza, a mistrzowska gra, to gra fair-play!

Napastnik:

A teraz zwięźle i na temat o tym, czym zajmuje się napastnik. Atakuje, przeszkadza, psuje, wymusza. Dobry napastnik nieustannie i bezlitośnie nęka przeciwnika nie dając mu chwili wytchnienia. Wymusza reakcję, błędy, podania, stara się odebrać krążek, uniemożliwia czyste podanie. Zawsze musi grać na 100%. Gdy drużyna traci krążek, napastnik ma za zadanie szybko wrócić i wspierać linię obrony. Do skrzydłowych napastników należy przede wszystkim zdobywanie pola gry, środkowy ma za zadanie rozgrywać. To on zwykle wybiera stronę, w którą gra będzie kierowana. Wymusza to na nim dłuższe i częstsze zejścia pod wodę. Wszystkim atakującym życzymy szybkich płetw i powodzenia w natarciu!

Obrońca:

Kontruje, hamuje, wspomaga. Obrońca w swoich działaniach jest przeciwieństwem napastnika. Wspiera atak swoją obecnością, a gdy przód straci posiadanie krążka natychmiast przypuszcza kontratak, zanim jeszcze nowy właściciel zdąży popatrzeć dookoła siebie. Gdy przeciwna drużyna przejmuje inicjatywę, stara się spowolnić grę, wręcz zatrzymać, by członkowie drużyny mogli powrócić na swoje miejsce i podjąć dalszą walkę. W tym wszystkim ważny jest spokój i chłodna kalkulacja. Za obrońcą jest już tylko bramka, nie może więc dopuścić do sytuacji, w której krążek zostanie mu odebrany. Celem, który powinien realizować obrońca w trakcie posiadania krążka, jest szybkie pozbycie się go na rzecz atakujących. Wszystkim obrońcom życzymy dodatkowych płuc i powodzenia w bronieniu!

Informacja o turnieju:

Termin: 29 sierpień 2015, godzina: 8.00-14.00.
Miejsce: Kryta pływalnia AWF Wrocław al. I.J. Paderewskiego 35

Dwa boiska, plus mały basen na spróbowanie hokeja / intro nurkowe / konkursy.

Kategorie:

  • 1. kategoria OPEN UWH  [od 18 lat],
  • 2. kategoria Junior OPEN UWH  [do 17 lat],
  • 3.kategoria Women UWH – [pierwszy w Polsce turniej w tej kategorii].

Organizator przewidujemy trybuny pod wodą albo na nad wodą z widokiem na ekran, na którym wyświetlimy relację. Każdy kto nie może dotrzeć na turniej zobaczy relację na żywo przez internet. Wystarczy wejść na stronę: www.piraniacup.pl
Honorowy Patronat nad Turniejem objął: Dyrektorem Biura, Sportu Turystyki i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocław Pan Piotr Mazur.
Pirania CUP to wydarzenie adresowane zarówno do młodych ludzi – dzieci, studentów jak i do osób starszych. Pragniemy, aby przedsięwzięcie to miało również charakter rozrywkowy.

Organizator turnieju jest: AKP „Pirania” Wrocław. W imieniu organizatora na turniej zapraszają: Pierwsza zawodniczka UWH Pirania Jolanta Franczak, Kapitan drużyny Piranii Artur Stefański „Snikers” oraz założyciel sekcji hokeja podwodnego w „Piranii” Prezes Marcin Reif.

Dodaj komentarz