Podsumowanie XII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu

przez • 26 maja, 2015 • Freediving, Najnowsze wpisyKomentarze (0)2492

22-23 maja br. podczas XII Basenowych Mistrzostwa Polski we Freedivingu, czyli w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu, zawodniczki i zawodnicy z całego kraju walczyli o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli – Mateusz Malina, jeden z najlepszych freediverów świata, oraz Julia Kozerska, która ustanowiła podczas zawodów nowy rekord Polski w dyscyplinie dynamika bez płetw (DNF), przepływając pod wodą na jednym oddechu 157 m!

XII Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu rozegrane zostały na krytej pływalni „Koral” w Morawicy (15 km od centrum Kielc). Ich organizatorami byli: Stowarzyszenie Freediving Poland (SFP), Kielecki Klub Freediving DNF, oraz Gmina Morawica. Honorowy patronat nas BMP2015 objął Starosta kielecki, Pan Michał Godowski. Dzięki staraniom SFP zawodniczki i zawodnicy walczyli nie tylko o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski, ale również o cenne nagrody ufundowane przez sponsorów głównych zawodów firmy: BANDI Cosmetics oraz Decathlon. Sędziami zawodów byli: Agata Bogusz, Radosław Gaca i Tomasz Nitka.

Zawodnicy i zawodniczki ubiegający się o tytuł Mistrza i Mistrzyni Polski startowali w 3 konkurencjach: dynamice w płetwach (DYN), dynamice bez płetw (DNF) oraz statycznym wstrzymaniu oddechy (STA), a o ostatecznej kolejności w klasyfikacji generalnej zadecydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach. W pierwszym dniu BMP zawodnicy startowali w wybranej przez siebie konkurencji dynamicznej – część z nich wybrała DYN, a część DNF, tym samym dostarczając kibicom sportowego urozmaicenia. Drugiego dnia rozegrana została statyka, a po przerwie zawodnicy zmierzyli się w drugiej kategorii dynamicznej.

O tym, jak poważnie zawodnicy traktowali zawody świadczą osiągane wyniki. Białe kartki zawodnicy oglądali podczas zawodów często. Bardzo dobre rezultaty osiągnęli: Julia Kozerska poprawiająca o 3 metry rekord Polski w DNF, wynurzając się po 157 przepłyniętych pod wodą metrach oraz osiągająca 150 m w DYN; Mateusz Malina zaszczycający nas jedyną 200-tką zawodów (203 m DNF); „świeży” po każdym wynurzeniu Krzysztof Dąbrowski (150 m DNF, 175 m DYN, 5:59 STA); Agnieszka Kalska w wybitnym stylu przepływająca 163 m w DYN; Karol Karcz osiągający drugi rezultat zawodów w DYN (184 m). Bardzo równy start, na miarę tytułu wicemistrzyni Polski zaliczyła Magdalena Solich, osiągając rezultat 143 m w DYN i 131 w DNF.

Ale największym zaskoczeniem były wyniki w statyce. 8 zawodników i jedna zawodniczka – Agnieszka Kalska – osiągnęło wyniki ponad 5 minut. Rezultat Agnieszki bardzo cieszy, do pobicia aktualnego rekordu Polski jeszcze tylko 5 sekund! Trzymamy kciuki za jego pobicie, najbliższa okazja już pod koniec czerwca podczas Basenowych Mistrzostw Świata w Belgradzie. Wśród mężczyzn najlepsze wyniki osiągnęli: Michał Widelski 6:02, Robert Cetler 6:26, Michał Mrozowski 6:32 i Mateusz Malina 6:59.

Na zawodach oglądaliśmy kilka nowych twarzy. Do grona freediverów notowanych przez AIDA dołączyła waleczna Justyna Nowak – Ferensztajn, która pierwszą 25-tkę pod wodą przepłynęła zaledwie 8 miesięcy temu i Kamil Sołtysiak – ratownik z goszczącego nas basenu. W zawodach uczestniczył również Paweł Roguski, który w 2014 dołączył do nielicznego grona polskich instruktorów freedivingu Apnea Academy. Liczymy, że będziemy widywać się częściej! Całe środowisko freediverskie zebrane na BMP ucieszyła obecność dawno niewidzianego na zawodach Piotra Palacza z Poznania i wstępne zapowiedzi kolejnego spotkania podczas Barbórkowego Pucharu Śląska w Rybniku.

W oficjalnym zakończeniu zawodów uczestniczył Wójt goszczącej nas gminy Morawica Pan Marian Buras oraz Prezes spółki zarządzającej krytą pływalnią „Koral” w Morawicy Pan Wojciech Ostrowski. Zawodnicy i zawodniczki otrzymali medale i puchary oraz cenne nagrody ufundowane przez sponsora głównego – firmę Bandi Cosmetics oraz produkty przekazane przez firmę Decathlon.

Klasyfikacja generalna kobiet:

Julia Kozerska

 

 

 

 

 

 

Mistrzyni Polski – Julia Kozerska
I wicemistrzyni Polski – Magdalena Solich
II wicemistrzyni Polski – Agnieszka Kalska

Klasyfikacja generalna mężczyzn:

Mateusz Malina

 

 

 

 

 

 

Mistrz Polski – Mateusz Malina
I wicemistrz Polski – Krzysztof Dąbrowski
II wicemistrz Polski – Karol Karcz

Organizację zawodów wspierała grupa wolontariuszy, w szczególności pełniąc ważną rolę safety divers, dbając o bezpieczeństwo startujących freediverów. Bardzo dziękujemy za pomoc!

Zestawienie wyników wszystkich konkurencji:

Wyniki

Zdjęcie główne- Rafał Meszka, zdjęcia Mistrzów Polski ze strony http://freedivingbelgrad2015.org/

Dodaj komentarz