Nurkowie sadyści

przez • 9 lipca, 2015 • Ekologia, NewsKomentarze (0)2038

W pięciogwiazdkowej bazie nurkowej Singamata w Malezji możesz nauczyć się wszystkiego. Mają tam swoje łodzie, swoich instruktorów, masę sprzętu, i w ogóle wszystkiego mają dużo poza jednym: zdrowym rozsądkiem oraz szacunkiem do przyrody. To co zobaczyłem na zdjęciach przerosło moja najśmielsze oczekiwania. Jak można uczyć nurkowania i pozwalać na coś takiego?

Od kilku lat jest instruktorem nurkowania oraz zagorzałym łowcom podwodnym. Czasami wchodzę pod wodę z zamiarem upolowania świeżej ryby na obiad czy kolację. Zawsze jednak kiedy zanurzam głowę pod wodę, mam pełen szacunek do podwodnego świata i jego mieszkańców. Tym bardziej nie rozumiem, jak można pastwić się nad stworzeniami morskimi i zadawać im cierpienia tylko po to, żeby zrobić słabej jakości zdjęcie. Wszystko to miało miejsce w niezwykle popularnej w Malezji bazie nurkowej i to pod okiem instruktorów nurkowania!

Niedawno pisałem o tym, że rekinom grozi wyginięcie, oceany są przełowione, a teraz do tego wszystkiego dołączają instruktorzy i nurkowie z najbardziej rozpoznawalnej organizacji nurkowej na świecie. To właśnie my wszyscy, którzy mamy tą sposobność aby podziwiać podwodny świat, powinniśmy rozumieć potrzebę jego ochrony i robić wszystko aby uświadomić innym jak ważna jest jego ochrona.

Nie wyobrażam sobie, aby mój kursant dotykał pod wodą jakiegokolwiek żywego stworzenia, a co dopiero aby wyciągał je żywcem na łódkę. Jeżeli wyszkoleni instruktorzy nurkowania, którym najbardziej powinno zależeć na tym aby chronić swoje miejsce pracy, zezwalają na taki proceder, możemy być pewni, że już całkiem nie długo pod wodą będziemy mogli oglądać tylko opustoszałe, pozbawione fauny i flory dno.

Jeśli podobnie jak mnie oburzają Was podobne praktyki i znajdziecie chwilę czasu, śmiało napiszcie do bazy Singamata wyrażając swoje niezadowolenie. Być może spowoduje to, iż ktoś tam w dalekiej Malezji zmieni swoje postępowanie. Poniżej adres bazy. Jeżeli planujecie urlop tamtych okolicach to radzę omijać to miejsce. Niech zobaczą, że w środowisku płetwonurków takie zachowania będą tępione i niech odczują na własnej skórze czym to grozi.

Singamata Adventures And Reef Resort Sdn Bhd.
Company: 629733 W / KPL: 4635 / MATTA: 2490 / Resort: 2036 / PADI Dive Resort: S21482
Office Location: Sea Fest Complex, Jalan Kastem, Semporna, Sabah, Malaysia.
Mailing address: P O Box 109, 91308, Semporna, Sabah, Malaysia.
Email address : info@singamata.com
Phone / Fax no. : +60 89 784 828

Zdjęcie z profilu FB: Captain Paul Watson

Dodaj komentarz