Nowy rekord Arabii Saudyjskiej we free immersion

przez • 29 kwietnia, 2015 • Freediving, NewsKomentarze (0)1420

Nowa Zelandia dla wielu to kraina władcy pierścieni i Bilbo Bagginsa. Dla innych jest to dom „All Blacks”, najlepszej w historii drużyny rugby, sportu który dla nowozelandczyków jest niemal religią. Nawet jeśli nie jesteście fanami rugby, z pewnością słyszeliście o tańcu wojennym wykonywanym przez zawodników. To niezwykłe przedstawienie znane jest bowiem na całym świecie.

Nowa Zelandia jest wyspą, więc i sporty wodne nie są na niej obce. Oprócz rugby, ogromne sukcesy od lat odnoszą hokeiści podwodni. Ale nie o tym mowa tym razem. Zupełnie niedawno odbyły się na wyspie międzynarodowe zawody w nurkowaniu głębokim na wstrzymanym oddechu – New Zealand Freediving National Depth Championships. Wzięli w nich udział zawodnicy z Nowej Zelandii, Australii, oraz Arabii Saudyjskiej. Na miejsce zmagań wybrano „jeziorko” o wdzięcznej nazwie Taupo, położone w centrum wyspy. Ma ono 616 km kwadratowych powierzchni i głębokości maksymalną 186m. Jego długość to 46 km a szerokość to 33 km.

Zawodnicy startowali w trzech konkurencjach apnea: CNF, CWT, FIM. To właśnie w tej ostatniej, Free Immersion, Ali Al Kalifa pobił rekord kraju z którego pochodzi. Doszło do tego drugiego dnia zawodów. Ali zanurkował na na głębokość 36 m, co zajęło mu 1:54. Tym samym ustanowił nowy rekord Arabii Saudyjskiej w tej dyscyplinie.

Trzeciego dnia zawodów Saudyjczyk postanowił zanurkować jeszcze głębiej. I tym razem, ta sztuka udała się śmiałkowi. Tym sposobem Arabia Saudyjska ma nowy rekord w FIM ustanowiony przez Ali Al Kalifa, który wynosi 40m.

Oczywiście rekordziście cała redakcja Apnea Sport składa gratulacje i życzy sukcesów w dalszej karierze sportowej. Ja natomiast mam nadzieję, że następne zawody, które odbędą się na Nowej Zelandii, będę mógł relacjonować osobiście z wyspy ;).

Dodaj komentarz