North Pole Freediving Challenge 2015

przez • 25 kwietnia, 2015 • Freediving, News2 komentarze1781

Freedving zimą i nurkowanie pod lodem? Czemu nie. Mamy przecież Extremalla, więc nie jest to nic nowego dla większości freediverów i łowców podwodnych z Polski. Niemal każdy, kto próbuje swoich sił w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu słyszał o tej imprezie, a zdecydowana większość, przynajmniej raz spróbowała zmierzyć się z tym wyzwaniem. Znany jest także nieoficjalny rekord Polski w nurkowaniu pod lodem. Na głębokość 54m zanurzył się Henryk Szklarski. Dokonał tego na Zakrzówku i to bez skafandra. Warto dodać że 72 m pod lodem w samych slipach to rekord należący do Stiga Severinsena.

Zimno wam już? Chorwat Christian Kuravicu w 2005 zanurkował na 51m w głąb pod lód ustawiając tym samym rekord świata. Na tym ta ekstremalna rywalizacja jednak się nie kończy. Nasi koledzy freediverzy z ekipy „Apnea Rus” postanowili pobić ten rekord. Na miejsce swoich podlodowych nurkowań wybrano taką oto lokalizację: 89′ 59.556′ Jak komuś się chce to może to wrzucić w GoogleErth ale wierzcie mi, nie ma tam nić poza jedną wielką, białą plamą śniegu. W sumie co się dziwić skoro to koło podbiegunowe. I bliżej tam do bieguna północnego niż jakiejkolwiek większej zamieszkanej osady.

Taką oto miejscówkę do bicia rekordu wynaleźli sobie freediverzy z Rosji. Nurkowanie odbyło się 13 kwietnia 2015 przy temperaturze minus 29 stopni i wietrze 2m/s. Przyznacie, że ciepło to raczej nie było. Do próby przystąpiło jednak kilku śmiałków. Najlepszy okazał się Konstantin Novikov, który ustanowił nowy rekord świata w CWT pod lodem. Jego nurkowanie trwało 2min i 12 sek, a głębokość jaką osiągnął podczas tego nurkowania to 65m! Tak więc stało się, Rosjanie mają mistrza świata w nurkowaniu głębokim pod lodem. Nowemu mistrzowi świata gratulujemy i życzymy sukcesów. Swoją drogą ciekawe kto następny spróbuje pobić ten ekstremalny rekord.

2 Responses to North Pole Freediving Challenge 2015

  1. Daniel Sielowski pisze:

    Zapomniałeś napisać o swoich sukcesach na tym polu Mareczku 🙂

Dodaj komentarz