Najgłębszy basen na świecie zostanie otwarty we Włoszech

przez • 13 maja, 2014 • Freediving, News, SpearfishingKomentarze (0)8762

W następny weekend belgijski basen Nemo 33 straci tytuł najgłębszego basenu świata. Już za kilka godzin zdobędzie go włoski projekt Y-40, który zostanie oficjalnie otwarty w tę sobotę w malowniczym miasteczku Montegrotto Terme niedaleko Padwy. Włosi zapewnili sobie wpis do Księgi Guinessa siedmiometrową różnicą, którą podkreślają już w nazwach obu obiektów.

Podczas gdy Shakespeare poskramiał w Padwie „Złą kobietę“, włoscy projektanci postanowili poskromić głębokość. Projekt Y-40 znajduje się zaledwie 15 kilometrów od centrum Padwy i tylko 60 kilometrów od weneckiego lotniska Marco Polo. Jego otwarcie jest niewątpliwie kamieniem milowym w historii sportów wodnych.

sys_media_107515Od początku mówiło się o doskonale zorganizowanym projekcie, którego budowa trwała zaledwie nieco ponad rok. Praktycznie wszystko, od nazwy, przez logo, przestrzeń aż do całościowej konstrukcji, jest zaprojektowane i wykonane perfekcyjnie. Główny architekt Emanuele Boaretto wkomponował cały basen i wieżę w przestrzeń czterogwiazdkowego hotelu Terme Millepini, dlatego można się spodziewać, że na gości i sportowców czeka zaplecze na bardzo wysokim poziomie.

To unikalne miejsce będzie otwarte 365 dni w roku, zarówno dla osób nurkujących z akwalungiem, jak i dla wielbicieli freedivingu. Dzięki stałemu źródłu wody termalnej temperatura wody w basenie będzie się wahać w granicach 32-34°C, więc piankę spokojnie można zostawić w domu. Czterdzieści metrów głębokości umożliwia trening i testowanie sprzętu zarówno amatorom, jak i zawodowym nurkom. Dla kursantów przygotowano platformy na różnych głębokościach, a oprócz tego dostępne są cztery sztuczne jaskinie do szkolenia nurków jaskiniowych.

sys_media_107519Częścią kompleksu Y-40 są pomieszczenia , które mogą służyć jako idealne zaplecze do przygotowań teoretycznych przed nurkowaniem, jak i duże centrum konferencyjne, mogące pomieścić 500 osób w 6 dużych salach. To idealne miejsce do organizowania kursów lub innych dużych wydarzeń.

Zarządca basenu przygotował różne warianty wejściówek, by na Y-40 mogli wejść nie tylko sportowcy, ale również Ci , którzy chcieliby tylko obejrzeć wyjątkową konstrukcję od wewnątrz. Nurkowie i zwolennicy freedivingu mogą skorzystać ze z korzystnych cenowo pakietów, ale na zniżki mogą również liczyć większe grupy. Ponadto, dla amatorów kąpieli, ale niekoniecznie nurkowania otwarta jest górna część basenu w hotelu Terme Millepini, o wymiarach 21 x 18 metrów, tak więc rodzina nurka również nie będzie nudzić podczas wizyty w Y-40.

By zamówić lub wstępnie zarezerwować termin nurkowania, organizacji kursu lub jakiegoś seminarium wystarczy wejść stronę internetową www.y-40.com. A potem pozostaje już tylko znaleźć tani lot do Włoch albo wsiąść do auta i ruszyć w kierunku Padwy. Informacje o Y-40 (w tym szczegóły dotyczące dojazdu na miejsce) dostępne są również w katalogu na Adrex.com

Kontakt: Hotel Terme Millepini, Via Catajo 42, 35036 Montegrotto Terme (PD), Włochy, Tel: (+39) 049 891 1766, www: www.y-40.com. Wszystkie zdjęcia są własnością Y-40. Prawa autorskie muszą być konsekwentnie przestrzegane. Zdjęcia zostały opublikowane dzięki uprzejmości Y-40. Podziękowania: Antonio Gomiero. Tekst: Martin Alexander (Adrex.com)

Tekst oraz zdjęcia z portalu Adrex.com

 

Dodaj komentarz