Do your best, forget the rest

przez • 22 grudnia, 2015 • Freediving, Najnowsze wpisyKomentarze (0)1735

Barbórkowy Puchar Śląska to ostatnia impreza związana z nurkowaniem na wstrzymanym oddechu w tym roku. Tym razem okazję do rywalizacji mieli freediverzy. Puchar Śląska ma już dość długą tradycję i od samego początku odbywa się na krytej pływalni w Rybniku – Boguszowicach. To co wyróżnia tą imprezę od innych tego typu, to możliwość rywalizacji w klasyfikacji drużynowej. Każda ze zgłoszonych drużyn składa się z 3 osób, w tym minimum z jednej kobiety.

Od lat do Rybnika przyjeżdżają także zawodnicy zza granicy. W tym roku mogliśmy liczyć na silną ekipę z Czech oraz zawodników ze Słowacji i Danii. Padły dwa rekordy narodowe, ustanowione przez Martina Valentę z Czech: 8 minut i 21 sekund w statyce (STA) oraz 250 metrów w dynamice (DYN). Niemal wszyscy zaprezentowali bardzo wysoką formę. Wielu zawodników zaliczyło swoje oficjalne PB, a Magdalenie Solich zabrakło jedynie 5 metrów do wyrównania rekordu Polski w dynamice (DYN). Każdy, kto znalazł czas by kibicować freediverom mógł liczyć na wiele emocji i doskonałą zabawę.

W kategorii drużynowej zdecydowanie zwyciężyła ekipa „Do your best, forget the rest” w skład której weszli: Julia Kozerska, Mateusz Malina i Robert Cetler. Indywidualnie, wśród kobiet tryumfowała Magdalena Solich, zdobywając 225,0 punktów w klasyfikacji generalnej, a wśród mężczyzn Mateusz Malina z 285,0 punktami na koncie.

Magda pokazała, że należy walczyć do końca, zgłaszając protest po swojej próbie statyki, która zakończyła się czerwoną kartką. Wstrzymując oddech na niemal 5 minut, zawodniczka bardzo szybko po wynurzeniu wykonała procedurę, która nie do końca była czytelna i jednoznaczna. Ostatecznie, mimo sporych wątpliwości, sędziowie zdecydowali się uznać próbę Magdy, co dało jej prowadzenie w końcowej klasyfikacji ogólnej oraz zapewniło 3 miejsce dla jej drużyny.

Po kilku latach przerwy udało mi się dotrzeć do Rybnika drugiego dnia zawodów i kibicować gorąco wszystkim zawodnikom, którym chciałbym pogratulować doskonałych wyników. Gratulacje i podziękowania należą się także wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w organizację tego wydarzenia, wkładając w to mnóstwo pracy i serca. Kolejna okazja do wstrzymania oddechu nadarzy się dopiero w lutym przyszłego roku. Tym razem w wersji ekstremalnej podczas kolejnej edycji nurkowania na wstrzymanym oddechu pod lodem.

Odliczając dni do tego wydarzenia zapraszam do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z historycznego już Barabórkowego Pucharu Śląska 2015.

 

Wyniki w klasyfikacji drużynowej:

Lp Nazwa drużyny Skład Punkty
1 Do your best, forget the rest Julia Kozerska 753,2
Mateusz Malina
Robert Cetler
2 Apneaman – ruzovi panteri Barbora Ivanska 642,2
Kamil Vystejn
Martin Valenta
3 Eat, sleap, freedive, repeat Magdalena Solich 576,1
Karol Karcz
Michał Dąbrowski
4 JJMFT Justyna Oleś 512,1
Jacek Polak
Michał Bochenek
5 Lenie Walenie Justyna Nowak-Ferensztajn 474,9
Łukasz Sierant
Mateusz Włodarz
6 Białe Koty Gabriela Grezlowa 472,9
Jana Balounova
Jarmila Slovencikova
7 Freediving Team Ostrava Ratislava Rosinska 416,2
Miroslav Sevcik
Michal Pernica
8 The Olsen Gang Anette Rafen Ottzen 398,6
Mikkel Branth
Marcin Baranowski

Wyniki poszczególnych konkurencji oraz klasyfikacji znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz