Ostrzeżenie AIDA dotyczące pakowania płuc!

przez • 19 marca, 2015 • Freediving, Najnowsze wpisyKomentarze (0)1369

Pakowania płuc to technika, od dawna używana przez wielu freediverów w celu zwiększenia ilości powietrza w płucach przed nurkowaniem lub statycznym wstrzymaniem oddechu. Organizacje przeprowadzające kursy, takie jak SSI i RAID nie uczą tej techniki nowych adeptów nurkowania na wstrzymanym oddechu oraz nie zalecają jej stosowania swoim instruktorom.

Wśród wielu zagrożeń mogących stanowić następstwo stosowania pakowania płuc należy wymienić, między innymi: zwiększenie czasu przebywania na wstrzymanym oddechu, zwiększenie tętna, zwiększenie pływalności oraz, co najważniejsze, zwiększenie ryzyka narkozy azotowej lub choroby dekompresyjnej, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci.

Właśnie pojawiło się ostrzeżenie wydane przez AIDA, dotyczące konsekwencji stosowania pakowania płuc:

W ostatnim czasie AIDA została powiadomiona o kolejnym zagrożeniu powstałym w wyniku pakowania płuc przez freediverów. Do ogólnie znanych zagrożeń dołączyć należy odmę opłucnej (łac. pneumothorax) polegającą na wtargnięciu powietrza lub innych gazów do jamy opłucnej spowodowane najczęściej uszkodzeniem miąższu płucnego lub przedziurawieniem ściany klatki piersiowej. W ostatnich latach zostaliśmy powiadomieni o trzech poważnych urazach będących następstwem stosowania tej techniki zarówno podczas treningów suchych jak i przeprowadzanych na basenie. Dwa przypadki zakończyły się odmą, jeden z nich nagłą śmiercią.

Członek AIDA Medical & Sience, dr Per Westin przestrzega wszystkich uprawiających nurkowanie na wstrzymanym oddechu przed zagrożeniami wynikającymi ze stosowania pakowania płuc!

Jest to ryzykowna technika prowadząca do zwiększenia ilości powietrza znacznie powyżej naturalnej pojemności życiowej. W wyniku jej stosowania może dojść do uszkodzeń płuc, a nawet śmierci!

W związku z powyższym AIDA nie poleca stosowania pakowania płuc. Jeśli jednak koniecznie chcesz używać tej techniki, rób to w sposób umiarkowany i bezpiecznie.

Dodaj komentarz