Nowy Zarząd Stowarzyszenia Spearfishing Poland

przez • 20 maja, 2015 • Najnowsze wpisy, SpearfishingKomentarze (0)2496

Tegoroczny sezon, Stowarzyszenie Spearfishing Poland rozpoczęło niezwykle ważnym wydarzeniem. Do pięknie położonej miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim przyjechało aż 21 członków aby wspólnie zadecydować o przyszłości tej organizacji.

To szczególny moment dla mnie, bowiem od samego początku istnienia Stowarzyszenia byłem jego Prezesem. Już pod koniec zaszłego roku podjąłem jednak decyzję o niekandydowaniu w kolejnej kadencji. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do określonego poziomu, który gwarantował stabilizację. Pojawiły się więc wątpliwości, czy moja decyzja nie będzie skutkowała rozpadem SSP. Osobiście daleki byłem od kreowania tak pesymistycznej wizji. Wiedziałem doskonale, iż lata pracy, pozwoliły dotrzeć nam do punktu gwarantującego ciągłość realizacji celów statutowych i kontynuację założeń zmierzających do promocji łowiectwa podwodnego w naszym kraju. W tej sytuacji jedynym problem wydawało się znaleźć osoby, których zapał, wiedza i doświadczenie, pozwolą na jeszcze większy rozwój promowanych przez lata idei.

W Stowarzyszeniu, liczącym obecnie 55 członków, jest wiele osób, które z całą pewnością sprostałyby stawianym przed nowym Zarządem zadaniom. Niestety okazało się, iż bardzo niewielu dysponuje wystarczającą ilością czasu, który mogliby poświecić dla pracy w Zarządzie. Niemal do samego końca nie było pewności czy zaproponowani przez członów kandydaci będą w stanie podnieść rękawice.

Zanim przystąpiliśmy do części wyborczej, zgromadzeni członkowie wysłuchali sprawozdań z działalności SSP w poprzedniej kadencji. Po ich zatwierdzeniu przyszedł czas na wolne wnioski oraz propozycje uchwał. Wywiązała się merytoryczna dyskusja na temat kondycji łowiectwa podwodnego w Polsce oraz zadań jakie czekają Zarząd Stowarzyszenia oraz samych łowców podwodnych w przyszłości.

Przygotowując się do Zebrania byłem przekonany, że wybory nowego Zarządu będą jego najważniejszą częścią. Nie przypuszczałem, że wywiąże się tak ważna dyskusja, która w moim odczuciu, wyznaczyła nowe standardy. Odniosłem wrażenie, że wszyscy obecni na sali zrozumieli potrzebę większego zaangażowania się w sprawy SSP. Zrozumieli, że nasza organizacja to poważna instytucja, która, jeśli tylko będzie miała odpowiednie wsparcie wszystkich członków, może wiele zmienić. Mam nadzieję, że każdy zrozumiał również, że tą zmianę należy rozpocząć od siebie. Postawa każdego z nas świadczy o całości i bardzo niewiele trzeba by zniszczyć to co wspólnie budowaliśmy przez tyle lat.

Ogromnie cieszę się, że w końcu udało się doprowadzić do takiego spotkania i porozmawiać poważnie o naszych problemach w większym gronie. Mam nadzieję, że ten przełomowy moment ułatwi pracę nowo wybranego Zarządu. Dowodem tego niech będzie przyjęcie uchwały zobowiązującej nowy Zarząd do organizowania podobnych paneli dyskusyjnych przy okazji imprez gdzie całe nasze środowisko spotyka się w większym gronie.

Po części sprawozdawczej zebrania, przystąpiliśmy do wyborów. Na funkcję Prezesa zaproponowano kandydatury Janusza Farafoszyna oraz Marka Cieśli. Obydwaj panowie zgodzili podjąć wyzwanie. W krótkich wystąpieniach przedstawili zgromadzonym swoje programy oraz wizje rozwoju organizacji. Ostatecznie większością głosów na Prezesa Stowarzyszenia Spearfishing Poland na lata 2015 – 2017 wybrana Marka Cieślę. Wiceprezesem Zarządu został Maciej Białek, na Członka Zarządu wybrano Krzysztofa Cybulskiego, a Sekretarzem pozostał Łukasz Adamski. Osobiście uważam, że to najlepszy z możliwych wyborów gwarantujący stabilności i potencjał dalszego rozwoju. Wszystkim serdecznie gratuluję i życzę powodzenia.

Pełny skład Zarządu Stowarzysznia Spearfishing Poland na lata 2015 – 2017 (w nawiasach podano kandydatów):

Marek Cieśla Maciej Białek Krzyszto Cybulski Łukasz Adamski

Prezes Zarządu: Marek Cieśla (Marek Cieśla, Janusz Farafoszyn),
Wiceprezes Zarządu: Maciej Białek (Maciej Białek, Janusz Farafoszyn, Piotr Gruszeczka),
Członek Zarządu: Krzysztof Cybulski (Krzysztof Cybulski, Janusz Farafoszyn, Arkadiusz Undra),
Sekretarz Zarządu: Łukasz Adamski,

Komisja Rewizyjna:
Janusz Farafoszyn, Bartłomiej Noga, Marcin Pietrucha

Sąd Koleżeński:
Anna Korczak, Andrzej Kosek, Paweł Laskowski

Istotnym wydarzeniem Zebrania było powołanie pierwszego Członka Honorowego Stowarzyszenia Spearfishing Poland. Na mój wniosek, jednomyślnie, przyjęto uchwałę o wyróżnieniu tym tytułem niezwykle zasłużonego, zawsze kibicującego naszym poczynaniom i wspierającego naszą działalność – Jana Więcławskiego.

Pamiętam dobrze moje pierwsze spotkanie z Janem, podczas Mistrzostw Polski kilka lat temu, na które pojechałem z Jackiem Garbaczem. Już wtedy doskonale wiedzieliśmy kim jest Jan i jakie ma sukcesy na swoim koncie. Sam rozpoczął rozmowę i zaproponował nam abyśmy zrobili sobie wspólne zdjęcie. Potem zawsze mogliśmy porozmawiać i liczyć na radę starszego kolegi. Jego opowiadań o historii łowiectwa podwodnego w Polsce można słuchać godzinami. Ciągle aktywny, niezmiennie od wielu lat uczestniczy w norweskim Kristiansund Cup. Kiedy dzwoniłem do niego z informacją o wyróżnieniu tytułem Członka Honorowego nie odebrał telefonu. Oddzwonił po kilku godzinach, tłumacząc dlaczego nie odebrał. Oczywiście był na rybach.

Po uprawomocnieniu się nowego Zarządu, zakończyliśmy Zebranie i rozpoczęliśmy część nieoficjalną przy ognisku. Atrakcją wieczoru była upolowana oraz doskonale przyrządzona przez Krzyśka Cybulskiego, 14 kilogramowa tołpyga. Tradycyjnie już, rozmowy przy ognisku trwały niemal do białego rana. Każdy zastanawiał się nad tym co czeka nasze Stowarzyszenie w najbliższej przyszłości, niemal wszyscy patrzyli jednak w tą przyszłość z nadzieją i pozytywnym nastawieniem. Posłuchajcie kilku wypowiedzi naszych członków.

Marcin Janowski:

Bardzo się cieszę, że wybraliśmy nowy Zarząd. Jest nowa krew, są chłopaki z pomysłami. Wspólnie zdecydowaliśmy, większością głosów, nad takim a nie innym wyborem. Chłopaki cieszą się dużym zaufaniem wśród łowców. Sprawdzili się w dotychczasowym wspieraniu Zarządu, teraz czas na nich (…) Myślę że na przestrzeni całego istnienia naszego Stowarzyszenia większość ludzi bardzo dojrzała do poważnego traktowania SSP. Wszyscy tworzymy coś czego w Polsce nie było.

Krzysztof Cybulski:

Zgłosiłem się, żeby pomóc Markowi. Został wybrany na Prezesa i poczułem, że mogę mu pomóc w kilku rzeczach, w których może mieć problemy. Dlatego zdecydowałem się na współpracę z nowo wybranym Zarządem. Myślę, że są szanse żeby utrzymać to co było do tej pory, czyli linię dotychczasowej prezesury i myślę, że parę nowych rzeczy możemy zaproponować. Marek ma duże zaplecze techniczne i to był chyba jedyny rozsądny wybór w tej sytuacji. Tym bardziej, że ma przetartych kilka szlaków i pokazał, że potrafi udźwignąć naprawdę ciężkie tematy. Przed nami zadanie organizacji zawodów, które będzie tak naprawdę najtrudniejszym z zadań, takim sprawdzianem. Utrzymamy konwencję, być może nie będzie drastycznych zmian bo czeka nas dużo pracy, przynajmniej na początku. Wydaje mi się, że będziemy starali się delikatnie przejść do nowych rzeczy. Będziemy chcieli większość rzeczy dawać pod głosowania, żebyśmy mieli ciągły kontakt z członkami naszego Stowarzyszenia.

Andrzej Kosek:

Uważam, że to jest bardzo dobry wybór. Bałem się najbardziej, że to wszystko upadnie albo w taki marazm popadnie, że się nic nie będzie działo .W końcu ucichnie tak, że się Stowarzyszenie rozwiąże albo uśpi. Teraz, po tych wyborach, jednak widzę, że jednak będzie się coś działo. Może nie koniecznie oczekuję tego, że będzie to na takim wysokim poziomie jak było do tej pory, ale samo to, że będzie trwało mnie uspokaja. Znając Marka, pociągnie to jak będzie mógł, tym bardziej, że ma już doświadczenie organizacyjne. Wierzę, że będzie dobrze.

Mimo iż tegoroczny zlot rozpoczynający sezon łowiecki zdominowany został przez Walne Zebranie Członków, nie zabrakło także stałego punktu programu jakim jest sprzątanie jeziora. Dzięki Krzyśkowi Cybulskiemu, który po raz drugi wykazał się talentem organizatorskim i dopiął wszystkie sprawy na przysłowiowy ostatni guzik, mogliśmy polować na jeziorze Ostrowskim przez cały weekend. Życie w jeziorze wydawało się dopiero budzić po zimie. Kilku osobom udało się jednak znaleźć rybę.

Największym trofeum wyjazdu była wspomniana wcześniej tołpyga Krzyśka. Całość dopełnił trzy i pół kilogramowy szczupak Jancia oraz kilka „konsumpcyjnych” okoni Arka, na których ten ostatni ćwiczył wytrwale swój „bezdech” oraz celność „drewniaka”. Ostatniego dnia niemal wszyscy zrezygnowali z polowania i ruszyli do zbierania śmieci, których jak zawsze nie brakuje. Po zeszłorocznym sprzątaniu było ich nieco mniej, choć jak zwykle udało się zapełnić kilka sporych worków. Jeszcze tylko tradycyjne zdjęcie i każdy w swoim tempie rozpoczął przygotowania do wyjazdu.

Mamy za sobą niezwykle ważne i wartościowe wydarzenie. Przed nami nowy sezon łowiecki, sami zadajmy sobie pytanie w jaki sposób chcemy realizować naszą pasję w najbliższej przyszłości. Jak chcemy przysłużyć się tak wartościowej sprawie jakim jest Stowarzyszenie. Z pewnością wiecie, że nie trzeba na to poświęcać godziny dziennie. Czasami wystarczy podjąć dobrą decyzję.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie i pomagali przez te wszystkie lata. Z pewnością popełniłem wiele błędów i zaniedbałem wiele spraw, ale starałem się wypełnić obowiązek, który zdecydowałem się wziąć na barki, jak najlepiej potrafiłem. Wiele się nauczyłem. Poznałem wielu ludzi, z którymi zawsze mogłem porozmawiać o mojej pasji i nie tylko. To są rzeczy, które stanowią dla mnie największa wartość. Wartość, która pozostanie i którą będę starał się pielęgnować. Szanujmy to co udało nam się wszystkim stworzyć. Rozmawiajmy, starajmy się zmieniać to wszystko co jest najbliżej nas. Taka postawa pozwoli lepiej i skutecznej rozwijać i promować łowiectwo podwodne w Polsce nowemu Zarządowi. A chyba wszystkim nam na tym zależy.

Serdecznie gratuluję nowemu Zarządowi i dziękuję bardzo mojej żonie za wyrozumiałość, cierpliwość i nieustające wsparcie.

 

Zapraszam do czytania relacji i oglądania zdjęć Pawła Laskowskiego na Nurkowej Polsce

Dodaj komentarz