Mateusz Malina, pierwszy Mistrz Świata w historii polskiego freedivingu

przez • 29 czerwca, 2015 • Freediving, Najnowsze wpisyKomentarze (0)2812

Droga Mateusza Maliny na szczyt nie była łatwa, ale talent, determinacja i otrzymane wsparcie pozwoliły mu sięgnąć po najwyższe laury w nurkowaniu swobodnym, uważanym za jeden z najtrudniejszych sportów na świecie. Tytuł mistrza świata zdobył 25 czerwca, podczas Individual AIDA Pool World Championships 2015, w Belgradzie. Wygrał w  konkurencji DNF (dynamika bez płetw) z wynikiem 214 m. To już drugie tak ważne trofeum zdobyte w ciągu ostatniego roku – 9 listopada 2014 roku podczas zawodów w Brnie ustanowił nowy rekord świata płynąc 226 m bez płetw.

Historia Mateusza Maliny pokazuje, że do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu sam talent i determinacja nie wystarczają. Konieczne jest wsparcie. Choć już w 2011 roku zdobył tytuł wicemistrza świata, jego dalsza kariera stanęła pod znakiem zapytania – udział w zawodach w 2013 roku, gdzie miałby szansę powalczyć o najwyższe trofeum, nie był możliwy z powodu braku funduszy. W najtrudniejszym momencie pomocną dłoń wyciągnęła do sportowca medyczna firma GRENA, która w ramach projektu „Grena Talents Forge”, umożliwiła mu rozwój międzynarodowej kariery. Dzięki temu Malina mógł skupić się wyłączenie na doskonaleniu i podnoszeniu swoich umiejętności. Przez ostatnie dwa lata Polak konsekwentnie trenował pływanie dynamiczne bez płetw (Dynamic Apnea Without Fins – DNF) osiągając sobie dwa główne cele, które sobie wyznaczył.

Każdy mój dzień był podporządkowany treningom. Wiedziałem, że tylko systematyczna praca jest kluczem do sukcesu. Jestem bardzo wdzięczny mojej dziewczynie, przyjaciołom oraz firmie Grena LTD. za wiarę we mnie i ogromne wsparcie. Dzięki nim miałem siłę do pokonywania trudniejszych momentów. Teraz nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i świętowanie sukcesu

mówi Mateusz Malina i dodaje:

Pamiętam jak zaczynałem trenować. Nurkowanie to drogi sport, a ja bardzo chciałem spróbować w nim swoich sił. Pierwsze fundusze zebrałem pracując za granicą na linii produkcyjnej w fabryce samochodów. Początkowo trenowałem na krakowskim Zakrzówku, zalanym kamieniołomie, w którym nurkuje sporo osób z całej Polski. Po pierwszym sukcesie uwierzyłem w swoje siły i wciąż podwyższałem sobie poprzeczkę. Dzisiaj mogę powiedzieć, że obrałem słuszną drogę i osiągnąłem sukces.

Kiedy Mateusz Malina stawiał pierwsze kroki w nurkowaniu swobodnym, niewielu słyszało o tej dyscyplinie, nie mówiąc już o działaniu profesjonalnych trenerów czy zgrupowaniach mających na celu podniesienie kondycji sportowców. Jego historia jest wręcz niewiarygodna – Malina, pochodzi z Ustronia, małej miejscowości, gdzie nie było wówczas nawet basenu, a podstaw freedivingu uczył się z internetu oglądając filmiki instruktażowe. Dziś ma 29 lat, tytuł mistrza świata, rekord świata w pływaniu bez płetw na jednym wdechu oraz 27 rekordów Polski na koncie.

Program „Grena Talents Forge” prowadzi międzynarodowa firma medyczna GRENA Ltd, założona i prowadzona przez Polaków. Od 25 lat dostarcza do placówek medycznych na całym świecie narzędzia i sprzęt m.in. do innowacyjnych operacji w torakochirurgii (chirurgia klatki piersiowej). Od kilku lat realizuje program wspieranie młodych utalentowanych ludzi na lokalnych rynkach. W Polsce, poza Mateuszem Maliną GRENA objęła opieką także Sebastiana Druszkiewicza, łyżwiarza szybkiego, członka polskiej reprezentacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014.

GRENA LTD. to producent wyrobów medycznych z 25-letnią tradycją i międzynarodowym doświadczeniem. Centrala firmy mieści się w Wielkiej Brytanii, ale jej korzenie wywodzą się z Polski. Grena Ltd. oferuje specjalistyczne produkty i sprzęty stosowane m.in. w kardiochirurgii, onkologii czy urologii takie, jak staplery, klipsy naczyniowe, narzędzia endoskopowe oraz inne wyroby jednorazowego użytku stosowane w chirurgii ogólnej i laparoskopii. Działając na rynku międzynarodowym, firma z powodzeniem konkuruje z wiodącymi graczami branży medycznej, nieustannie rozszerzając swoją ofertę i poszukując nowych rynków zbytu. Dziś wyrobów Greny używają placówki zdrowia w większości krajów Europy, w Azji, Afryce oraz w obu Amerykach. Łącznie spółka sprzedaje swoje produkty w ponad 70 krajach na świecie.

Więcej informacji: www.grena.co.uk

TEKST-SPONSOROWANY_001

Dodaj komentarz