Dzień Ratownika w siemianowickim oddziale WOPR

przez • 6 lipca, 2015 • Najnowsze wpisy, UwhKomentarze (0)1964

W naszym kraju Święto Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest obchodzone 29 czerwca. W 1927 roku Komisja Ratownictwa, która działała przy Polskim Związku Pływackim i której siedziba mieściła się w Siemianowicach Śląskich,  aby spopularyzować ideę ratownictwa wodnego, ustaliła ten dzień Dniem Ratownika. Data nie jest wybrana przypadkowo, gdyż tego dnia kościół katolicki obchodzi Dzień Świętego Piotra, patrona m.in.WOPR-u.

29 czerwca tego roku, w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, na którą zaproszeni byli  WOPR-owcy i sympatycy śląskiego WOPR-u. W Siemianowicach, z okazji tego święta, uroczyście wręczono Młodszym i Wodnym Ratownikom książeczki WOPR. Młodzi ludzie uczęszczali na kursy ratownicze, które zakończyły się trudnymi egzaminami. Podczas kursów muszą pokonać własne słabości oraz nauczyć się działania w grupie, zespole, aby móc ratować innych. W tym roku spotkaliśmy się po raz kolejny aby w miłej atmosferze dokonać zaprzysiężenia świeżo upieczonych ratowników i pasować ich wiosełkiem na ratownika.

Był to dzień szczególny, gdyż wielu z naszych młodych zawodników hokeja podwodnego, zarówno z drużyny Waleni i Frel,  stało się ratownikami. Jesteśmy dumni, że chcieli poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego, aby móc pomagać innym. Walenie, jako ratownicy siemianowickiego WOPR, często uczestniczą w akcjach propagujących ratownictwo wodne, zabezpieczają różne imprezy oraz organizują pokazy pierwszej pomocy. Sekcja hokeja pod wodą powstała 29 czerwca 2011 roku w ramach Oddziału Miejskiego WOPR Siemianowice Śląskie. Składa się z ratowników i członków WOPR naszego oddziału. Zajęcia odbywają się w budynku Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich, która jest najstarszą działającą pływalnią w Polsce.

W ramach o/m WOPR w Siemianowicach Śląskich działa również dziecięca sekcja Młodzi Adepci Ratownictwa „Piranie”. Nasi zawodnicy właśnie w tej sekcji zaczynali swoją przygodę z ratownictwem wodnym. Celem tych zajęć jest:

  • – upowszechnianie nauki pływania,
  • – nauka samoratowania,
  • – nauka elementów pierwszej pomocy,
  • – nauka elementów ratownictwa wodnego,
  • – propagowanie bezpiecznej kąpieli i wypoczynku nad wodą,
  • – zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom i młodzieży,
  • – zapoznanie z charakterystyką pracy ratownika wodnego.

Po zakończeniu szkolenia, mając ukończone minimum 12 lat, adepci sekcji mogą zapisać się na kurs Młodszego Ratownika, by po ukończeniu 16 roku życia mieć możliwość ubiegać się o stopień Ratownika Wodnego WOPR.

WOPR Siemianowice Śląskie organizuje również zawody, potyczki dziecięce, wyjazdy, wycieczki oraz imprezy okolicznościowe dla dzieci i młodzieży. 23 czerwca tego roku przedstawiciele Śląskiego Oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazali w użytkowanie nowoczesny model defibrylatora. Dzięki owocnej współpracy Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz oddziału miejskiego WOPR w Siemianowicach Śląskich jest on dostępny w budynku Pływalni Miejskiej. Urządzenie to jest mobilne, ulokowane w centrum miasta, może być użyte w nagłych przypadkach również poza pływalnią. Ponadto jest to sprzęt nowoczesny, przystosowany również do celów szkoleniowych oraz do ratowania niemowląt.

Swoją przygodę z WOPR-em i Waleniami zaczęłam dzięki Robertowi Moroniowi. Nigdy nie pasowałam do „wzoru”. Nadal panicznie boję się wody, nie umiem dobrze pływać, jestem kaleką. Przy okazji święta ratowników, szczególne podziękowania chciałam przekazać właśnie Robertowi, za to, że poświęcił mnóstwo czasu, aby wprowadzić mnie w tajniki ratownictwa wodnego i dał wskazówki, jak poradzić sobie z niepełnosprawnością i paniką w sytuacji zagrożenia życia -”…jeżeli boisz się wskoczyć do wody, to usiądź i wejdź do niej. Bo nie jest ważne jak znajdziesz się w wodzie, ale to czy sama będziesz czuła się bezpieczna, czy będziesz mogła pomóc potrzebującemu, i nie będziesz kolejną ofiarą…”

Właśnie tacy ludzie tworzą niesamowitą atmosferę przyjaźni i poczucie dumy, z tego, że należy się do tej organizacji. Jest ich tam wielu. Działających dla idei, propagujących ratownictwo wodne, przekazujących wiedzę i zasady młodym ludziom. Mam nadzieję, że Wasza praca, zaangażowanie i poświęcenie będzie zawsze i przez wszystkich zauważane i doceniane. Wykonujecie, moi drodzy, kawał dobrej roboty. I to dzięki Wam mogłam pokonać kolejną barierę.

Dodaj komentarz